Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać biustonosz?

2021-02-17
Jak dobrać biustonosz?

Tutaj dowiesz się jaki powinnaś nosić rozmiar i kupisz piękną kolorową bieliznę w Twoim rozmiarze.


Najpierw sprawdźmy: czy naprawdę potrzebujesz nowego stanika?


80% Polek nosi źle dobrany rozmiar stanika. Najczęściej obwód jest za luźny a miseczki za małe. Istnieje też kilka charakterystycznych oznak, że czas już wymienić stary biustonosz na nowy. Oto najbardziej oczywiste oznaki, że czas udać się do działu bielizny:


- Zbyt luźny lub ciasny pod biustem - luźny obwód pod biustem jest szkodliwy dla Twojego zdrowia. Cały ciężar biustu spoczywa na ramiączkach, a te uciskają nerwy. Zbyt ciasny obwód powoduje przede wszystkim duży dyskomfort podczas noszenia. Złe dobranie pod tym względem może wywoływać problemy z oddychaniem.- Twoje miseczki wbijają się w piersi. Jeśli piersi uciekają z miseczek i widzisz „podwójne piersi” w obcisłych koszulach to znaczy, że miseczki są za małe. Natomiast zbyt duża ilość wolnej przestrzeni to oznaka za dużych miseczek.


- Twoje ramiączka wciąż spadają. Jeśli bez względu na to ile razy je zaciśniesz ramiączka nadal spadają, to znaczy że straciły elastyczność.


- Twój biustonosz nosi widoczne ślady użytkowania. Jeśli fiszbiny przebiły materiał lub brzegi ramiączek są postrzępione i wytarte, czas na nowy stanik.


Jak zmierzyć rozmiar stanika w domu:


Aby określić prawidłowy rozmiar biustonosza, wystarczy centymetr lub kawałek wstążki i linijka, warto przeprowadzić taką "kontrolę" chociaż raz do roku.


1. Zmierz obwód pod biustem:


Taśmę lub centymetr przeprowadź wokół pleców, ściśle pod biustem, uważając aby taśma była na równym poziomie - mierz dość ciasno ale jednocześnie zadbaj o to aby móc swobodnie oddychać. Uwaga czas na matematykę! Wynik zaokrąglij do najbliższej pełnej piątki, czyli 71,72 do 70 a np. 73,74 do 75. Jest to Twój sugerowany rozmiar biustonosza.


Sprawdź Sprawdź

2. Zmierz obwód w biuście:


Przeprowadź centymetr wokół pleców, tuż pod łopatkami i w górę wokół najpełniejszej części biustu. Taśma powinna tylko delikatnie ocierać piersi z przodu. Porównaj obwód pod biustem z obwodem w biuście. Różnica pozwoli dobrać Ci idealny rozmiar miseczki.(patrz tabelka)


Skąd wiesz, czy Twój stanik dobrze pasuje:


- Pasek biustonosza osiada poziomo na całej długości klatki piersiowej bez podjeżdżania, zaciskania ani uciskania.


- Środek biustonosza całkowicie przylega do mostka.


- Ramiączka dobrze przylegają, nie zagłębiając się. Powinny być wyregulowane tak, aby dobrze przylegały ale jednocześnie nie tak ciasne, żeby się wbiły. Zmęczone ramiona to znak, że są zbyt ciasne.


- Miseczki nie otwierają się ani nie wbijają w piersi, nawet podczas ruchu. Pamiętaj, aby trochę pochodzić, potańczyć i się poruszać, żeby sprawdzić jak Twoje piersi układają się w miseczkach. Sprawdź czy po obu stronach i także z przodu nie ma problemu z noszeniem, nie czuć żadnego dyskomfortu.


- Na koniec podnieś ręce, jeśli stanik pozostaje na swoim miejscu, znalazłaś odpowiedni dla siebie krój.


Sprawdź

Polecane

pixel